İlk görüşmenin yemek sırasında olması çok sık rastlanan bir durum değildir.Yemekli görüşmeler genellikle ikinci yada  üçüncü görüşmede olur.Ofiste herhangi bir konu üzerinde tartışmaya başladıysanız,ve daha sonrasında bu tartışma yemek boyunca sürdüyse,her iki yerde de mülakatta olduğunuzu unutmamalısınız.Hoşça kal diyene kadar söylediğiniz her şey,sizi değerlendirme aşamasında göz önüne alınacaktır.

Birkaç ipucu, yemeği daha az stresli hale getirmeye yardımcı olabilir. Masada nasıl davranmanız gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz,bu eksikliklerinizi en kısa zamanda gidermeniz çok yerinde bir davranış olacaktır. Siparişinizin yemesi kolay şeyler olmasına özen göstermelisiniz. Kebap,iskender,spagetti,istakoz tarzı yemeklerin tercih edilmesi bu sebeple tavsiye edilmez. Yiyecekleri kesinlikle ellemeyin. Damlatmadan ya da dökmeden yemeğinizden küçük ısırıklar alarak bitirmeniz tavsiye edilir. Görüşmeye katılan şirket temsilcilerinin hangi yemekten sipariş ettiğine dikkat edin.O nların ne sipariş edecekleri konusunda bir fikir edinebilmek için,“Ne tavsiye edersiniz?” diye sormanız mantıklı bir hareket olabilir. Siparişinizin,şirket temsilcilerinin siparişleriyle aynı fiyatta ya da daha yüksek olması tavsiye edilse de menüdeki en yüksek fiyatı asla seçmemelisiniz. Eğer masada bulunan diğer insanlar aperatif ya da başlangıç olarak bir şeyler sipariş verirlerse,sizinde sipariş vermeniz önerilir. Hiç kimse tatlı siparişi vermediyse siz de tatlı siparişinden kaçının. Görüşme ortamında genelde alkol alınmaması tavsiye edilir. Eğer grup yemeğindeyseniz ya da şarap servisinin olduğu bir kokteyldeyseniz,sosyal olmak adına bir kadeh siz de alabilirsiniz ama hepsini içmemeniz önemlidir. Az miktarda içki bile sizin hakkınızdaki yargıyı bozabilir.       

Yemekte sormak için birkaç soru hazırlayın. Yemek, görüşmecilere kariyerleriyle ilgili soru sormak için iyi bir zaman olabilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.