Görüşmeler bir çok değişik şekilde yapılabilir.Görüşme yaptığınız kişiler genellikle eğitilmiş profesyonellerdir. Bu kişilerden bazıları kibar ve cesaret vericiyken,bazıları ise kaba ve ön yargılıdır.

Görüşme yapacağınız kişinin kişiliğine,tercihlerine ve eğitimine bağlı olan bir çok görüşme çeşidi vardır. Genellikle,görüşmelerin ilk boyutu eleme görüşmeleridir. Bu görüşmeler genelde (her zaman değil) sizi yüreklendiren kişilerle yapılır.Görüşme yaptığınız bu kişiler,oldukça iyi hazırlanmış bir dizi soruyu izlemeleri için eğitilmiştir.

TELEFON: Başvurduğunuz andan itibaren telefon görüşmesine hazır olun. Şirket sizinle görüşmeye geçtiği ilk anda niteliğinizi değerlendirmek için soru soracaktır. Başvurduğunuz şirketle birlikte, başvurduğunuz pozisyonun ve diğer gerekli bilgilerin listesini yanınızda bulundurunuz. Sizi görmemeleri bir meydan okumadır ama aynı zaman da bu sizin için faydalıdır, notlarınızı kullanın.

GRUP: Bazı işverenler aynı anda bir çok adayla görüşecektir ya da görüşme sürecinde kendinizi diğer adaylarla sosyal bir ortamda bulabilirsiniz. İşverenin her zaman sizi değerlendirme altına aldığını aklınızdan çıkarmayın. Bu tip görüşmelerde takım oyuncusu gibi görünmek en akılcı davranıştır.

JÜRİ HEYETİ: Yöneticilerden,eğitimli profesyonellerden ve şirket çalışanlarından oluşan bir grubun karşısına çıkacağınız görüşme şeklidir. Aynı anda 2-10 kişiyle görüşebilirsiniz. Jürideki herkesle göz teması kurduğunuza emin olun. Size bir soru sorulduğu zaman, soran kişiyle %50 diğerleriyle %50 göz teması kurmanız önemlidir.

BİRE BİR: Bu geleneksel bir görüşme şeklidir. İyi bir göz kontağı kurduğunuza emin olun ve görüşmecinin tarzına uymaya çalışın. Eğer ciddiyseler ve gülmüyorlarsa görüşme sırasında espritüel olmak hiç de  iyi bir fikir değildir.

YERİNDE: İşverenin çalışma yerine görüşmeye gittiğinizde her an hazır olmalısınız. Resepsiyondan park yerine kadar gördüğünüz herkese iyi görünmelisiniz.Bu kişilerin şirketteki pozisyonlarını asla bilemezsiniz. Gidiş yolunuzu planlayın trafikten emin olun. Görüşmeye geç kalmamanız çok ama çok önemlidir.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.