İşe Alımdan Önce Aşağıdakileri Göz Önünde Bulundurmak İsteyebilirsiniz:

  • Gerekli iş fonksiyonlarını gözden geçiriniz. Bir adayın işi başarılı şekilde yerine getirebilmesi için hangi beceriler gerekecektir?
  • Bir adayın gerekli iş fonksiyonlarını yerine getirip getiremeyeceğini tespit etmek için ne çeşit görüşme soruları size yardımcı olacaktır,bunları belirleyiniz. Adayları önceden incelemeyi amaçlıyorsanız, objektif ve ilgili temel ölçütleri oluşturunuz ve bunları düzgün olarak uygulayınız.
  • Nasıl reklam yaptığınızı ve nasıl kişileri çalıştırdığınızı gözden geçiriniz. Kuruluşun tüm alanlarına ulaşılabilmekte misiniz,bazı grupları hariç mi tutuyorsunuz? Mevcut iş gücü bölge nüfusunun temsilcisi değilse, dedikodu yoluyla veya çalışan tarafından yönlendirmeli olarak,çalıştırma metotlarını kullanmanın hukuka aykırı olabileceğini unutmayınız.
  • Bir başvuru formu kullanıyorsanız, ayrımcı veya gerekli olmayan bilgiyi sormadığınızdan emin olmak için formu dikkatlice gözden geçiriniz.
  • Tekerlekli sandalye kullanan, görsel veya işitsel problemi olan, öğrenme engeli bulunan veya bir desteğe ihtiyacı olan kişilerle ilgili herhangi bir başvuru veya görüşme engeli bulunmakta mıdır kontrol ediniz.
  • Reklam yaparken, kullanılan dil hakkında dikkatli olunuz. “Genç, enerjik” (yaş ayrımcılığı) gibi hukuka aykırı bir öncelik veya sınırlama ifade eden ya da ima eden reklamlardan kaçınmalısınız.
  • Bir başvuru formundaki veya bir görüşmedeki tüm soruların belirli bir amaç doğrultusunda olduğunu ve kararların verilen cevaplara göre alındığını varsaymalısınız. Bir sorunun hukuka aykırı olup olmadığına karar vermek için, aranılan bilginin neden gerekli olduğunu belirtmelisiniz. Örneğin, bir kişinin yaşını veya İspanyolca konuşma becerisini öğrenmek neden önemlidir? Cevap, bir kişinin niteliklerini tespit etmek için işle ilgili bilgi sağlamıyorsa, sorunun sorulmaması gerektiğinin kuvvetli bir göstergesi demektir. En nitelikli adayı seçmenize yardımcı olacak bilgiyi sağlamayan soruların, görüşmeye katılan adayın kafasında ciddi soru işaretleri yaratabileceğini unutmayınız.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.