Bir danışmanlık şirketiyle görüşme yapıyorsanız,çözümsel düşünme kabiliyetinizi ölçen bir soruyla karşılaşma olasılığınız oldukça yüksektir. Kulağa saçma gelmekle birlikte,bu görüşme şekli önemli bir prestij savaşıdır. Bu tür iş görüşmeleri, aday ile iş görüşmesi yapan arasında daha çok iki yollu bir iletişimi gerektirmektedir.

Zorunlu olarak “doğru” yanıtı aramamaktadırlar, tersine sağ duyu, yaratıcılık ve sorun çözme becerilerini görmek istemektedirler.

Soru:

Bir Boeing 747 içine kaç tane fasulye şeklinde şeker sığdırabilirsiniz?

Olası Cevap:

Uçağın içinde koltuklar bulunmakta mıdır? Çünkü kaç tane sığdırabileceğimi etkileyecektir. Ayrıca bu bilgiye ne zaman ihtiyacım olacak ve bunu ne için kullanacağız? Şekerin boyutu nedir? Daha fazla yerleştirmek için şekerleri öğütebilir miyim veya eritebilir miyim? Daha fazla yerleştirmek ister miyiz? Uçak havalanıp iniş yapmak zorunda mıdır? Benzin depolarını doldurabilir miyim? Vb.

Soru:

Bir rögar kapağı neden yuvarlaktır?

Olası Cevap:

Çünkü yuvarlak bir deliği kaplamaktadır ve en etkili malzeme kullanım şeklidir. Ayrıca, yuvarlak bir kapak, kapladığı yuvarlak deliğin içine düşemez.

Üzerinde çalıştıkları mevcut bir durumla ilgili olan bir soruyla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Varsayımsal iş görüşmesinde kullanılan sorun çözme yöntemleri bu tür iş görüşmeleri için de biçilmil kaftandır. Sorun çözmedeki adımlar:

  1. İlgili bilgiyi toplayınız.
  2. Bilginizi değerlendiriniz.
  3. Bilgiyi önceliklendiriniz.
  4. Olası çözümleri teklif ediniz ve tartışınız.
  5. Çözümünüzü seçiniz ve teklif ediniz.
  6. Çözümünüzün etkinliğini nasıl değerlendirirdiniz, bunu tartışınız.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.